Bilgisayar Teknik Servisi
ACİL DESTEK HATTI: 0216 322 42 40

Nvidia Chip li Laptop ların Ekran Kartı nasıl tamir edilir ?

This post has already been read 29568 times!

Bu Başlık Resimleri Hazır bulunduğundan ingilizce bir sitedeki başlıktan yararlanarak yazılacaktır. Soru ve sorunlarınız yada anlatılmasını istediğiniz laptop – notebook arızaları ile ilgili olarak Eurosoft Bilgisayar resmi forumda yardım başlığı açınız. Forum için http://forum.eurosoftbilgisayar.com adresimizi ziyaret ediniz. Bu başlıkta nvidia chip setli notebook ekran kartı problemi ile ilgili sorun nasıl çözüme kavuşturulabilir konusuna değinilecek olmasına rağmen bir çok laptop ve notebook modeli de bu şekilde tamir edilmektedir. Bu tamir yöntemi genel olarak notebookunuzun açıldığı ancak ekrana görüntü gelmediği durumlarda uygulanmaktadır. Örneğin teknik servisimize ekrana görüntü gelmeyen laptop sorunu olan bir müşteri geldi. Öncelikle yan vga çıkışından ekrana görüntü gelip gelmediğini anlamak için harici bir crt yada lcd ekrana bağlıyoruz. Laptop ekranında görüntü yok ancak harici ekranda görüntü varsa bu klasik hp ve compaqlarda (özellikle dv 6000) myedana gelen ekran chip sorunu aklımıza gelir. En akıllıca çözüm rma makinası ile yeniden chip basımı olabilir. ancak bu pahalı bir yöntemdir ve eğer bilgisaayrın ısınma problemine çözüm bulunamadıysa, dan sistemi yeterince soğutmuyorsa yada chipi tutan bakır kısımda deformasyon oluşmuşsa yapılan işlem boşa gidecektir. Garantili bilgisayarlar için en uygun çözüm anakartın değişimidir. Ancak anakartın kendisini hariçten almaya kalkarsanız daha pahalıya gelir 🙂 Bir müşterimizin satışa koyulduğunda 200 tl edecek bir notebook u için ismi lazım değil yetkili bir servis 700 tl anakart parası istedi. Hemen müşterimizin bilgisayarını parçaya sahıp kendisine 0 bir bilgisayar vermeyi daha akıllıca bulduk. Bu tip durumlarda kalmamak için en uygun çözüm chipin ısıtılarak lehimlerin yenilenmesi böylece tekrar çalışır hale gelmesidir. Şimdi bakalım bu ısıtma işlemi nasıl olacaktır. Aslında bu ısıtma işlemini torc çakmaklarla yapanları, hatta ve hatta fırında bile ısıtma işlemi gerçekleştirenleri de görebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu işlem ile notebookunuzun ekran chipi sorunun çözüleceği garanti değildir ve aslında anakartı tamamen tahrip edebileceğiniz bir yöntemdir. Dikkatli olunmalıdır ve bu iş profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Aşağıdaki işlemleri kendi laptop notebook yada netbook unuza uyguladığınızda oluşabilecek hasarlardan sorumlu olamayız. Riskleri göze alarak bu işlemi yapın yada işi uzman bilgisayar firmalarına bırakın.

Laptop Anakartı Nasıl Tamir Edilir

İlk önce notebook anakartının tamamen sökülmesi ve dışarı çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken asla laptop unuzu zorlamamanızı, sökme işlemlerinde geri monte ederken hatırlamak için fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz. İleriki yazılarda laptop – notebook nasıl sökülür başlıklarında detaylı söküm şemaları verilecektir. Aşağıda örnek olarak tx2000 modeli hp notebook modeli kullanılmıştır. Aşağıda üzerinde nvida logosu bulunan ve kırmızı kare içine alınmş chip laptop ekran chipidir. Isıtma işlemi için resimleri aldığımız site yabancı bir marka kullanmış. Bilgisayar firmaları daha farklı bir ısıtma cihazı kullanılmaktadır. Zaman zaman zorlu işlemlerde ben şahsen bosh marka ısıtma cihazını tavsiye ediyorum hem uygun hem sağlam hem garantili. Ben www.turanelektrik.com adresinden aldım bana biraz uygun fiyata verdi pazarlık size bağlı 🙂 Aşağıdaki resimdeki gibi ısıtma işlemi sırasında diğer anakart bileşenlerine zarar vermemek için kalın alüminyum folyo kullanılmıştır. Konuda uzman değilseniz mutlaka kalın folyonun ortasını chip boyutunda keserek yapabilirsiniz Şimdi işlem aşamasına geçelim. Aşağıdaki resimde görüleceği sıcak hava üfleme cihazı ile 2 santim yukarıdan ısıtma kademesine göre 10 – 20 saniye arası tutulur. Örneğin 1. kademe de 20 saniye ısıtıcaksanız, 2. kademede 10 saniye ısıtmanız yeterlidir. Bu ısıtma işleminde sıvı flux kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. şırınga ile chipin 4 kenarından flux verdiğinizde ısıtma işlemine başladığınızda flux kuruması yaklaşık 5 saniye sürer. Önce kaynar gibi olur sonra tamamen kaybolur. Bu andan sonra 5 saniye daha tutup işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu 10 saniyelik anlatım üzerinde 2. kademe de maksimum 700 derece yazan bosh marka sıcak hava üfleme cihazına göre anlattım. Hafif kademeli üfleme cihazlarında 50 saniye dahi tutulduğunu gördüm ancak riske girmeyi sevmeyen bir yapım var. Isıtma işlemi bittikten sonra anakartı hiç kımıldatmamanız gerek. Isıttığınız yerde bırakmalı ve tamamen soğuğuncaya kadar geri montaj yapmamanız gerekmektedir. Zira sıcaklık ile minik kondansatörler gib bileşenlerin düşmesine yada chipin kaymasına yol açabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere riski bol bir işlemdir. Anakartın açılıp kapatılması ayrı dert işlemi yapayım derken anakartı komple yakmak ayrı dert. Tavsiyem bu işi notebook tamir firmalarına bırakmanızdır. Örneğin 100 Tl lik bir işlem için 700 tl lik zarar vermek akıl karı değildir. Kaliteli bir sıcak hava üfleme cihazı zaten 100 tl den aşağı olamaz. Sonuçta karar sizin. Aağıda ki resimde çalışır örneği verilmiş. Notebook chip ve cpu soğutucularını üzerine takarken mutlaka termal macun kullanmanız gereklidir. Ayrıca bu işlem kırık bir kolun yerine kaynamasına benzer asla eski gücünde olmayacaktır. Tekrar zorlarsanız inadına saatler bilgisayarı ısıtıcı işlem yaparsanız (örneğin oyun), tamir görmüş de 15-20 tl lik laptop soğutucu tablaları kullanmazsanız sorun tekrarlayabilir ve aynı işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Hızlı İletişim

Ataşehir Yerinde Teknik Servis
Telefon: (0216) 322 42 40
Fax: (0216) 413 92 39
Website: http://www.atasehirbilgisayarservisi.com
Email: okan@eurosoftbilgisayar.com
sektör hoteller emlak inşaat tekstil

Ataşehir Haritası


Daha Büyük Görüntüle