Bilgisayar Teknik Servisi
ACİL DESTEK HATTI: 0216 322 42 40

Laptopum Çok Kasıyor Sorunu Çözümü

This post has already been read 12485 times!

Yavaşlama ve kasma problemi laptop notebook ve bilgisayarların en çok şikayet konusu olan problemlerinden biridir.

Bu sorun donanımsal ve programsal olarak 2 kısımda incelenmelidir.

Donanımsal sorunlardan başlayalım. Bilgisayarı ya da laptoplarında yavaşlık hisseden kullanıcılar öncelikle bu sorunu çözmek için ram arttırımına giderler. Oysa bilgisayarlarının herşeyi aynıdır ama ilk aldıkları günkünden çok daha yavaş işlemektedir. Aslında bilgisayarın performansını direkt etkileyecek tek hareketli parça harddiskdir. Tıpkı araba motorlarında olduğu gibi 1-2 sene sonra okuyucu mekanik kısım yavaşlamaya başlar ve bilgisayarın performansı direkt etkilenir. Size tavsiyem öncelikle harddiskinizi değiştirmeniz ve mümkünse SSD disklerden almanızdır. Farkı fazlası ile hissedeceksiniz.

Programsal yani işletim sistemli yavaşlamanın bir çok sebebi vardır. Bu kısmıda 2 aşamada inceleyelim;

1- Bilgisayarınızın işletim sistemi yeni ise diğer tabirle windowsu yeni yüklenmişse ya da ilk aldığınız günden beri kasma varsa. Aklıma ilk gelen antivirüs dür. Ben öncelikle antivirüs disable yaparak ya da komple kaldırarak sistemi denerim. Sorun antivirüsden değilse işletim sistemini değiştirip test yaparım. Mesela vista da çok uyumsuzluk sorunu olduğundan sistem çok yavaş çalışıyordu. Müşterilerime başka sürüm sistemler kurup bir rapor sunardım.
İşletim sistemi kurmak zor geliyorsa öncelikle güncel driverları kurup, denetim masasındaki programları tek tek kaldırarak bu denemeyi yapabilirsiniz. Örneğin bazı sistemlerde ofis programı açılışı çok yavaşlatmaktadır.

2- İşletim sisteminiz yeni değilse en basit yolu laptopu fabrika ayarlarından geri yükleyip denemektir. Sorun bu aşamada da çözülmedi ise parçasal bir sorun olma ihtimaline karşı donanım testine tabi tutulması gerekebilir.

Firmamızda bilgisayar ya da lapoplarını firma merkezimize getiren müşterilerden hiç bir ücret alınmadan harddisj ve ram testleri yapılmaktadır.

Hızlı İletişim

Ataşehir Yerinde Teknik Servis
Telefon: (0216) 322 42 40
Fax: (0216) 413 92 39
Website: http://www.atasehirbilgisayarservisi.com
Email: okan@eurosoftbilgisayar.com
sektör hoteller emlak inşaat tekstil

Ataşehir Haritası


Daha Büyük Görüntüle