Bilgisayar Teknik Servisi
ACİL DESTEK HATTI: 0216 322 42 40

Laptop Ekranı Tamamen Beyaz Oldu Sorunu Çözümü

Yazı taşınmıştır:

Bu yazıda Notebook ekranızın tamamen bembeyaz olması durumunda neler yapılacağı yabancı bir siteden alınan resimlerle anlatılacaktır. Tek tek resim çekmeye üşendiğimden yabancı bir sitedeki resimli konu başlığını alıp kendi tecrübe ve birikimlerimizde resim sırasına göre anlatıyorum. Bu sorun 3 ana nedenden oluşur

1- lcd ekran ile laptop görüntü çıkışı bağlayan kabloda sorun oluşmuştur.
2- Laptop ekranı arızalanmıştır
3- Laptop graifk kartı arızalanmıştır.

Laptop grafik chipinin nasıl tamir edildiği ile ilgili yazıyı zaten yazdım. Bu yazıya http://www.atasehirbilgisayarservisi.com/nvidia-chip-li-laptop-larin-ekran-karti-nasil-tamir-edilir.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Şimdi bu yazıda 1 ve 2 nolu problemlere çözüm arayacağız. Laptop notebook netbook macbook tarzı sistemleri tamir ile uğraşıyorsanız ya da hobiniz varsa elinizde bulunması gereken 2 önemli şeyden biri harici bir ekran yani crt yada lcd monitör ve eski bir laptop dan söktüğünüz ve çalıştığına emin olduğunuz lcd notebook ekranı. Bu sorunda laptop ekranı aşağıdaki gibi bembeyaz gözükür. Laptop screen is white İlk gerçekleştireceğimzi test aşağıdaki resimde görüldüğü gibi laptopun genelde sağında ve arkasında bulunan vga çıkışına bir monitör bağlamaktır. Bazen harici monitöre görüntü vermek için fonksiyon (F) tuşu ve F menüsündeki tuşlar kullanılır. Aynı anda klavye sol altta yer alan genelde mavi renkte olan F (fonksiyon) tuşu ile üzerinde monitör resmi olan laptopun üst kısmında yer alan f1 f2 f3 diye bildiğiniz fonksiyon tuşuna basılır. IBM lerde Fn+F7 tuşu HP lerde FN+F4 tuşu oluyor. Eğer aşağıdaki gibi harici ekrana görüntü geliyorsa bu bize öncelikli olarak sorunun ekran yada kablosudan olabileceği hissini verir. ÖNEMLİ UYARI: Bazı anakart grafik chip sorunlarında harici monitöre görüntü vermesine rağmen ekrana görüntü vermediği görülüyor çok aldatıcı bir durum. Test laptop with external monitor Sorunun ekrandanmı anakarttanmı kablodanmı olduğunu anlamanın en iyi yolu laptopun üst kısmındaki kasayı açmaktır. Bu yolla hem kabloyu hem de ekranı test etme şansımız oluyor.

ÖNEMLİ UYARI: Bilgisayar konusunda iyi değilseniz bu işe girmeyin. Laptop Lcd ekranları baya hassas olurlar. Garantisi olan notebooklarda asla bu işlemi yapmayınız zira garanti içinde değerlendirilecek bir arızadır. Aşağıda kırmızı ok işareti ile gösterilen şey ekran kablosudur. Laptop video cable Kabloyu sikkatlice aşağıdaki gibi söküp geri takın Reconnect video cable Bu işlemi yapmanıza rağmen ekranınız hala bembeyaz olarak duruyorsa. Size bir tane lcd test ekranı lazım. Ekran kablosunu beyaz ekrandan çıakrtıp test ekranınıza takın. Eğer görüntü düzgün olarak test ekranına geldiyse sorun ekrandandır ve yeni ekran almanız gerektiğini gösterir. Lcd bir ekran yaklaşık temmez 2011 fiyatları ile 150-200 civarındadır. Gariptirki ekran boyutu küçüldükçe fiyat da artıyor :( Elinde çıkma yani 2. el ekran bulunan bir firma bu ekranı 100-150 arasında verebilir. Bunlar temmuz 2011 kadıköy piyasası fiyatları. Borsa gibi fiyatlar dalgalanıyor. Eskiden 300 TL ye aldığımız ekranları simdi 120 tl ye alır hale geldik bilgisayar firması olarak. Bu yazıyı temmuz 2011 den sonra okuyorsanız fiyatlar siz şaşırtabilir.

Yok ben sökme takma ile uğraşamam diyorsanız bilgisayarcılar zaten aynı fiyata servis ücreti dahil bu işlemi yaparlar. Bundan sonraki anlatmayı planaldığım konu bozuk sanıp değişttirdiğiniz ama aslında ekran ışıkları ile ilgili sorun olan ekran ışıklarını değiştirip ekranı tekrar kullanılır hale getirmeyi anlatcağım. Eğer yoğun iş ortamı yüzünden üşenmekten vazgeçersem yanan inventör tamir etme, anakart elektrik gelmeme gibi ileri düzey tamir konularına da yer vereceğim

Hızlı İletişim

Ataşehir Yerinde Teknik Servis
Telefon: (0216) 322 42 40
Fax: (0216) 413 92 39
Website: http://www.atasehirbilgisayarservisi.com
Email: okan@eurosoftbilgisayar.com
sektör hoteller emlak inşaat tekstil

Ataşehir Haritası


Daha Büyük Görüntüle