Bilgisayar Teknik Servisi
ACİL DESTEK HATTI: 0216 322 42 40

Laptop Çok Isınıyor ve Kapanıyor – Donuyor Sorunu Çözümü

This post has already been read 37664 times!

Eğer notebook -laptop unuzuda aşırı ısınma ve sonrasında kapanma ya da donma sorunu yaşıyorsanz aşağıdaki yazıyı okuyunuz. Not: Resimler yabancı bir siteden alınmıştır. Donma ve laptopun kapanma sorununun bu ısınmadan kaynaklı olduğunu farzeredek anlatmaya başlayalım. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere laptopun soğutma sistemi küçük bir fandan oluşur. Bu fan işlemci ci ve chiplere giden bakır levhaları soğutur. Bu soğutma sisteminde bir problem olursa doğal olarak işlemci ve chipler çok ısınır bu da laptop – notebook çok ısıtır. Soğutma sisteminin temeli olan fan 2 sebepten ötürü bu işlevi yerine getiremez Birinci Sebep Fan bozulmuştur ve rahat dönemiyordur. Garantisi bitmiş bir laptopun arka kapağını açarak fanını rahatça elinzile kontrol edebilirsiniz. Laptopu açtığınızda fan rahatça dönüyorsa sorun bu değildir. Laptop kapalı iken elinizde fanı döndürmeye çalıştığınızda çok rahat dönmesi gerek. Eğer bu dönüş olmuyorsa fanın üstünde yer alan 3 küçük vida sökülere contack cleaner ile temizlenir ve dolayısıyla da yağlanabilir. Bazı laptop fanlarında bu işe yarar bir çözümdir. İkinci neden ise fan giriş çıkışları tozlanmıştır. Önce soğutma sistemini sökün. Laptopuun giril çıkış deliklerinde toz varmı bakın varsa temizleyin. Sonra laptop fanını sökün. Notebook fan sistemini genelde 3 küçük vida tutar. Bu vidaları söküp aşağıdaki gibi bir toz manzarası ile karşılaşırsanız zaten temel problemi anlamış olursunuz. Yapmanız gereken bu tozu temizlemekdir. Bu tozu temizledikten sonra fanı düzgün bir şekilde yerine takın.

Fanı yuvasına taktıktan sonra soğutma sistemi yani bakır çubuklarla donatılmış olan sistemde termal macunları kontrol edin. Termal macun işlemci – chip kafası ile soğutma sistemi arasına sürülür. Bu sayede hem arada milimlik boşluk kalmaz ve tüm ısı işlemciden soğutma sistemine aktarılır. Ama bu termal macun ısıdan dolayı çok kurumuş ise bu işlevini doğal olarak yerine getiremez Elinizde termal macun yoksa bir bilgisyarcıdan isteyin şişe dolusu 5 tl ve size lazım olan 1 damla kadar her halde para almadan vereceklerdir. Yok illa 30-50 dolarlık macunlardan süreceğim diyorsanız ona birşey diyemem mecburen satın alacaksınız 🙂 Uyarı Aşağıdaki resimde termal pad diye yazan plastiğimsi bir macun vardır. Sakın onu sökmeyin arasanız bulunmaz. Onu söküp de yerine termal macun kullanmaya da kalkmayın bu sefer ekran kartı ısınmadan dolayı gidebilir.

Bu arada Eğer laptopunuzun garanti süresi hala bitmemişse asla arka kapalara ellemeyin. Servisler servise gelen malı garanti dışı saymak için yapmadık işkence bırakmayacaklardır. Peki garantili notebooklara ne yapılır. Garantili bir laptop da bu sorun varsa öncelikle servise götürmek en akıllıcadır. Ancak servislde bekleyecek 30 iş günü yaklaşık 38 gün yeni gelcek kanunla bu 20 iş günü oluyor. Bu kadar süre size uzun gelecekse laptop kapalı iken aşağıda görülen arka delikten bir ataç yada ince bir sokarak fanın dönmesin engelleyin. Sonra üfleme özelliği olan bir cihazla yani kompresor ile hava üfletin bu bir nebze olsun işinizi görecektir. Fanı durdurmassanız kompresor hızından dengesi bozulabilir. yada trübün motoru misali dönen bir pervane gereksiz elektrik üreterek anakartta sorun oluşturabilir. Bütün bunlar zor geldi ise verin bir bilgisayarcıya 10 milyon size bilgisayarı tertemiz yapsın 🙂

Hızlı İletişim

Ataşehir Yerinde Teknik Servis
Telefon: (0216) 322 42 40
Fax: (0216) 413 92 39
Website: http://www.atasehirbilgisayarservisi.com
Email: okan@eurosoftbilgisayar.com
sektör hoteller emlak inşaat tekstil

Ataşehir Haritası


Daha Büyük Görüntüle