Bilgisayar Teknik Servisi
ACİL DESTEK HATTI: 0216 322 42 40

Kapasitemetre ile Kondansatör nasıl ölçülür resimli anlatım

This post has already been read 14382 times!

Kapasitemetre kondansatör ölçümlerinde daha net sonuçlar almamızı sağlar. Burada elektronik konusuna ilgi duyan arkadaşlar için kapasitemetre ile kondansatörün nasıl ölçüldüğünü resimli olarak anlatacağım. Bu konu elektronik konusuna yeni başlayan arkadaşlar içindir. Öncelikle elimizde 1 adet kondansatör ve 1 adet kapasitemetre olmalı. Ben aşağıdaki resimdeki 2700uF lik bir kondansatör kullandım bu kondansatörü genellikle anakart tamirlerinde ve lcd tamirlerinde kullanıyoruz.

Ben aşağıdaki resimdeki TT T-ECHI-C VC6013C marka ve modelinin kapasitemetresini kullanıyorum. Kadıköy Yazıcıoğlu iş hanı 1. kattaki Hakan Elektronik den aldım herhalde bir 20 senedir ordan alışveriş yapıyorum. Hem güleryüzlü insanlar hemde fiyatlarda çok yardımcı olurlar. Olmayan bir şeyi sorun onlar size bulurlar 🙂

Kondansatörü gösterdik, kapasitemetre yi gösterdik. Sıra nasıl bağlanacağına geldi. Aşağıdaki resimde görüleceği gibi kondansatör üzerinde – Yazan bir kısım var. Beyaz şerit üzerinde – – – diye yazıyor. Kapasitemetrenin siyah kablosunu yani negatif ucunu kondansatörün eksi kısmına tutturuyoruz. Artı kısmına ise kırmızı kabloyu tutturuyoruz.

Şimdi ölçüm yapabiliriz. Ölçüm yapmak için kapasitemetre nin tam ortasındaki kırmızı power tuşuna basıyoruz. kullandığımız kapasitemetre digital ve otomatik olduğundan algılamaları otomatik yapar ve size değeri gösterir. Eğer bir sorun yaşar ve değer alamassa soldaki select tuşu ile uf – mf kısmına gelirseniz değeri görürsünüz. Kullanıdğımız kondansatör 2700 lük dü. gördüğümüz değer 2580. Bu kabul edilebilir bir değerdir. Kondansatörler eskidikce ve arızalandıkça bu değerler düşer. Cihazlar üzerinde rahat kondansatör ölçümü yapamayacağınızdan kartlar üzerinden sökerek ölçüm yapmanız gereklidir.

Resim çektikçe paylaşımlarım devam edecek. yavaş yavaş konuları lcd tamirinden laptop anakart tamirine getirerek biraz olsun meraklı arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. Herkes kendini bir halt ve uzman sanıyor ve kimse kimse ile bilgi paylaşmıyor sanki paylaşınca bilgi azalacak. Sizlerinde paylaşmak istediği resimli konular varsa. http://forum.eurosoftbilgisayar.com adresinde başlık açarak paylaşabilirsiniz. Resimler üzerine kendi site ve adınızı yazabilirsiniz. Kolay gelsin

Hızlı İletişim

Ataşehir Yerinde Teknik Servis
Telefon: (0216) 322 42 40
Fax: (0216) 413 92 39
Website: http://www.atasehirbilgisayarservisi.com
Email: okan@eurosoftbilgisayar.com
sektör hoteller emlak inşaat tekstil

Ataşehir Haritası


Daha Büyük Görüntüle